DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur ?

DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur ?

DirectX 9.0c nedir ; Microsoft şirketinin Windows işletim sistemleri için geliştirdiği , genelde günümüzde eski oyunların çalışması için format attıktan sonra yüklemeniz gereken bir APİ yani Yazılım Programlama Arayüzü‘dür.

DirectX 9.0c yazılımını özellikle size yüklemenizi tavsiye etmemin amacı ;

  • Format attıktan sonra DirectX 9.0c yazılımı Windows 7 – Windows 8.1 – Windows 10 İşletim sistemlerinde varsayılan olarak yüklü gelmez. Yani sizin yüklemeniz gereklidir.

 

Sadece şöyle bir istisnası var eğer ki ;

  Steam , Origin gibi (dijital oyun platformlarının programları) bilgisayarınızda yüklüyse ve o platformdan satın aldığınız bir oyun varsa , oyunu ilk defa Steam veya Origin üzerinden çalıştırırken eğer gerekli görürse otomatik olarak DirectX 9.0c yazılımını yükleyebilir. Online oyunlar veya setup ile kurulan oyunlarında bazılarında gene oyunu ilk yüklerken gerekli olursa otomatik olarak DirectX 9.0c yazılımını yükleyebilir.

Bilgisayarımda DirectX 9.0c Yüklü Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Sayfanın aşağısında DirectX 9.0c yüklemeniz için Directxwebsetup.exe(285 kb) link vereceğim. Eğer internetiniz varsa ufak bir dosyadır indirin ve gene sayfanın aşağısında anlattığım gibi yükleme yapmayı deneyin.

Eğer ki sisteminizde Directx 9.0c yüklü ise zaten internetten dosya indirip yükleme yapmayacaktır.

DirectX 9.0c Yazılımını Bilgisayarıma Nasıl Yüklerim ?

 

YÖNTEM 1 = Online Olarak Dxwebsetup.exe dosyası kullanarak DirectX Yükleme       (İnternet Bağlantısı Gereklidir)

Online olarak Directx 9.0c yüklemek için, aşağıda verdiğim Microsoft.com‘dan alınan linkten veya arama motorlarına (Google , Yandex vb) kullanarak  Dxwebsetup.exe aratarak gerekli yazılımı indirebilirsiniz.

Dxwebsetup.exe Online Yükleyici – İndirmek İçin Tıkla (285 KB)

directx 9.0c nedir

Dxwebsetup.exe dosyasını indirdikten sonra üstüne çift tıklıyoruz.

Çıkan pencerede “I accept the agreement” seçeneğine tik atıp , “İLERİ” seçeneğine tıklıyoruz.

 directx 9.0c nedir

Gelen pencerede isteğe bağlı olarak “İnstall Bing Bar” seçeneğine tik atıp DirectX ile birlikte yüklenmesini de sağlayabilirsiniz ya da tik atmadan da devam edebilirsiniz. Gene” İLERİ”’ butonuna basıyoruz.

directx 9.0c nedir

Bir önceki aşamada “İLERİ” seçeneğine bastığınızda kurulum birkaç saniye bilgisayarınızda arka planda tarama yapacaktır.

Tarama bittiğinde yukardaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi 93-95 MB civarı bir dosya indirileceğini belirtiliyor.     Gene “İLERİ” seçeneğine tıklıyoruz.

Not : Arkadaşlar eğer 32 bit işletim sistemlerine yüklerseniz kurulum size ortalama 45-50 mb civarı bir dosya indirmenizi gerektiğini gösterecektir.

Benim koyduğum ekran görüntüsünde 93.3 MB olmasının sebebi yüklediğim işletim sisteminin 64 bit olmasından dolayıdır.

directx 9.0c nedir

Bundan sonra geri kalanı program otomatik olarak yapıyor bitene kadar bekliyoruz ve “SON” butonuna basıyoruz ve kurulumu bitiyoruz.

Not : İnternet hızınıza bağlı olarak 5-10-15 dk civarı sürebilir bitene kadar bekleyiniz.

YÖNTEM 2 = Offline Olarak DirectX_Jun2010_redist.exe Dosyasını Kullanarak DirectX Yükleme  (İnternet Bağlantısı Gerektirmez)

 

Arkadaşlar aşağıdaki linkten indireceğimiz 95.6 MB’lık dosya sıkıştırılmış bir dosyadır.

Bu dosyanın içeriğini dışarı çıkartabilmemiz için ilk önce 7-Zip programını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir.

7-Zip programını indirip yüklemeyi bilmiyorsanız ;

Sitede 7-zip Programının nasıl indirilip yükleneceği hakkında yazı mevcuttur isteyen aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilir.

 

Offline olarak Directx 9.0c yüklemek için, aşağıda verdiğim Microsoft.com’dan alınan linkten veya arama motorlarına (Google , Yandex vb) kullanarak  DirectX_Jun2010_redist.exe aratarak gerekli yazılımı indirebilirsiniz.

DirectX-Jun-2010-redist.exe Offline Yükleyici – İndirmek İçin Tıkla (95.6 MB)

directx_Jun2010_redist.exe

Dosyaya sağ tıkladıktan sonra (yukardaki görüntüde ki gibi) mouse imlecini 7-Zip üstüne getirip yan kısımdaki “directx_Jun2010_redist\” Klasörüne ayıkla seçeneğine tıklayın ve sıkıştırılmış dosyanın açılmasını bekleyin.

Not: Directx_Jun2010_redist.exe‘yi 7-Zip programı ile açmadan evvel eğer masaüstünde bulunuyorsa , 7-Zip ile dosyayı açtıktan sonra da açılan dosya yukardaki görüntüdeki gibi gene masaüstüne gelir başka yerde aramayın.

 qweew - DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Açılan dosyaya çift tıklayın.

Klasör içinde “DXSETUP.exe”‘yi bulun ve programa çift tıklayın.

dxwebsetup - DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Çıkan pencerede “I accept the agreement” seçeneğine tik atıp , “İLERİ” seçeneğine tıklıyoruz.

dxwebsetup2 - DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Gelen pencerede isteğe bağlı olarak “İnstall Bing Bar” seçeneğine tik atıp DirectX ile birlikte yüklenmesini de sağlayabilirsiniz ya da tik atmadan da devam edebilirsiniz. Gene “İLERİ” butonuna basıyoruz.

dxwebsetup

Bir önceki aşamada İLERİ seçeneğine bastığınızda kurulum birkaç saniye bilgisayarınızda arka planda tarama yapacaktır. Tarama bittiğinde yukardaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi 93-95 mb civarı bir dosya indirileceğini belirtiliyor. Gene “İLERİ” seçeneğine tıklıyoruz.

Not : Arkadaşlar eğer 32 bit işletim sistemlerine yüklerseniz kurulum size ortalama 45-50 mb civarı bir dosya indirmenizi gerektiğini gösterecektir. Benim koyduğum ekran görüntüsünde 93.3 MB olmasının sebebi yüklediğim işletim sisteminin 64 bit olmasından dolayıdır.

dxwebsetup

Bundan sonra geri kalanı program otomatik olarak yapıyor bitene kadar bekliyoruz ve “SON” butonuna basıyoruz ve kurulumu bitiyoruz.

Böylece DirectX 9.0c Nedir ve Nasıl Kurulur adlı yazımızı sona erdiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir