Görev Yöneticisi İşlemler Menüsünün İşlevi

 

Görev Yöneticisi İşlemler Menüsünün İşlevi Nedir ?

 

Görev yöneticisi “İşlemler” menüsünü açtığınızda “Uygulamalar” ve “Arka Plan İşlemleri” bölümlerini görürüz.

“Uygulamalar” bölümü genelde  “Windows’ta arka planda çalışan Üçüncü Parti Programları” (Mozilla, Chrome, Antivirüs Programı vb herhangi bir programı) gösterir.

“Arka Plan İşlemleri” bölümü hem “Üçüncü Parti Program”ları hemde “Windows İşletim Sistemi’nin çalışması için gerekli olan servislere bağlı uygulamaları” gösterir.

 

  “Windows İşlemleri” bölümü ise sadece “Windows İşletim Sistemi’nin çalışması için gerekli olan servislere bağlı uygulamaları” gösterir.(Bu bölüme dikkat edin)

 

WİNDOWS GÖREV YÖNETİCİSİNDE HERHANGİ BİR UYGULAMANIN GÖREVİ NASIL SONLANDIRILIR ?

weqewq - Görev Yöneticisi İşlemler Menüsünün İşlevi

 

Bu bölümde “Üçüncü Parti Yazılımları” (Firefox , Chrome veya herhangi bir programın) .exe uzantılı dosyanın çalışmasını isteğinize bağlı olarak sonlandırabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınız veya herhangi bir kullandığınız program donarsa , tepkisiz kalırsa , çalışmıyor ise ;

Görev Yöneticisi‘nden “İşlemler” menüsüne gelip “Yanıt Vermiyor” yazan uygulamanın üstüne gelerek (yukarıdaki görseldeki gibi) “Görevi Sonlandır” seçeneğine tıklayıp bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Windows İşlemleri (Kurcalamamanız Gereken Bir Bölüm)

windows işlemleri

 

“İşlemler” menüsünde sizi uyarmam gereken bir konu ise özellikle “Windows İşlemleri” altında kalan ;

Windows servislerine bağlı uygulamaları” keyfinize göre rastgele “Görevi Sonlandır” seçeneğine basarak kapatmaya veya sonlandırmaya çalışmayın.

Çünkü bu bölümde “Windows işletim sisteminin düzgün çalışması için gerekli kritik servisler” vardır. Bundan dolayı burdaki servisler hakkında bilgi sahibi olmayan insanların bu bölümü karıştırmasını tavsiye etmiyorum.

Sadece “Windows İşlemleri” bölümü değil “Arka Plan İşlemleri” bölümünde çalışan uygulamalarıda rastgele sonlandırmaya kalkmayın. “Arka Plan İşlemleri” bölümünde çalışan birçok uygulamada “Windows Servislerine bağlıdır” bunların görevini sonlandırırsanız işletim sisteminin stabilitesi bozulup veri kaybı yaşayabilirsiniz.

 

 

Yukarıda yaptığım uyarılar Windows 8.1 ve Windows 10’da bulunan Görev Yöneticisi hakkındaydı.

Windows 7’deki Görev Yöneticisinde zaten “Windows İşlemleri” yada “Arka Plan İşlemleri” diye herhangi bir bölüm yok. Yani Windows servisleri ile Üçüncü Parti Programlar’ın listesi karışık olarak veriliyor aynı şekilde orda da tanımadığınız uygulamaları “Görevi Sonlandır” yaparak kapatmaya çalışmayınız.

 

“İŞLEMLER” bölümünde sadece bildiğiniz uygulamaları kapatmaya çalışın. Mesela tarayıcınız düzgün çalışmıyorsa (Firefox , Chrome veya hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız) onun .exe uzantılı (Firefox.exe vb) türünü bulup “Görevi Sonlandır” seçeneğine basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir